Forumul FCRP

Schimbarea Hostingului

0 Membri si 1 Vizitator vizualizeaza acest subiect.

Offline Licurici

  • *******
  • 877
  • un pitic, doi pitici... Licurici!
  • An: Absolvent2008
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: MCCO
Re: Schimbarea Hostingului
« Raspuns #15 : Iulie 18, 2009, 00:48:36 »
Octav... pesemne cã te plictiseºti cumplit în vacanþã, din moment ce populezi forumul cu posturi în care deconstruieºti hermeneutic discursuri construite de alþi useri care participã la un topic anume.

este un stil pe care iniþial l-am apreciat - acela de a cãuta nod în papurã ºi a-l expune cu orice preþ ºi, fireºte, cu citatul doveditor aferent - dar care acum începe sã (mã) oboseascã, astfel încât rugãmintea mea fãrã niciun fel de miºto pentru tine este de a a-þi exprima punctual nelãmuririle ºi opiniile în legãturã cu orice discuþie la care iei parte pe acest forum, fãrã a te mai folosi exclusiv de ce-au scris alþi useri înaintea ta.

îþi apreciez abilitatea de analizã, îþi citesc cu plãcere pãrerile, îþi acord credit atunci când le gãsesc pertinente, dar de sintetizat, ºtii sã sintetizezi? :confuz:

ºi pentru cã ai întrebat ce e aia mentenanþã, uite definiþia din carte:
mentenánțã s. f. Totalitatea operațiilor de întreținere și reparație ale unui sistem tehnic. (< fr. maintenance)

forumul în cauzã este un sistem tehnic, cine-l administreazã de când l-a creat, îl ºi achitã (de când l-a creat).
e lesne sã-þi dai seama la cine mã refer, dar dacã ai în continuare nedumeriri pe aceastã temã, te rog sã-mi scrii pe privat, pentru a evita iminenþa unui offtopic


Domnule doctor, am o problema: sunt confuz. Sau nu.
 

Offline oktaaa

  • ******
  • 295
    • http://argumentics.blogspot.com/
  • An: Absolvent2010
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: --
Re: Schimbarea Hostingului
« Raspuns #16 : Iulie 18, 2009, 02:05:03 »
Octav... pesemne cã te plictiseºti cumplit în vacanþã

Adevãrat.

Sintezã:
1. Cine deþine/menþine forumul?
2. În ce constã menþinerea forumului? (asta întrebam vizavi de mentenanta)
3. Cât costã pe lunã/pe an menþinerea forumului?
4. De ce s-a schimbat hostingul?
5. Ce-a zis decanul când cel care deþine forumul s-a dus cu o mapã de prezentare ºi o rugãminte?

Mi-am exprimat punctual nelãmuririle. Am fost sintetic ca un tricou Adidas. Aºtept rãspuns.

Offline ªumilicã

  • *******
  • 1.107
  • An: Absolvent2008
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Schimbarea Hostingului
« Raspuns #17 : Iulie 18, 2009, 04:47:42 »
1. Eu si cu Adina suntem fondatorii acestui forum (forum care a plecat de la ideea exprimata de RalucaAlex pe platforma online), impreuna cu toata generatia de absolventi 2008 (avand in vedere ca toata generatia a pus rotile in miscare, prin activitatea de inceput). Momentan eu il administrez. Detinatorul moral al forumului este comunitatea, adica si tu. De aceea iti si raspund la aceste intrebari.
2. Error free, update-uri de securitate, update-uri la functionalitate, schimbari de cod prin tema/teme, mentinerea bazei de date, backup-ul regulat, promovarea (la inceputuri), moderarea, crearea de noi sectiuni etc, SEO, timp.
3. De cand cu noul hosting aprox 500 de lei pe an. Cu vechiul aprox 130 de lei pe an (domeniu administrat prin mydomain aprox 2.6 euro pe luna). Anul trecut, din banii stransi din reclame am cumparat domeniul, insa inca il administrez prin mydomain (asa cum am facut inca din primul an de existenta) pentru a fi independenti de gazduitor si in cazul unei probleme sa fie mai usor cu mutarea.
4. A fost un atac sustinut asupra forumului, site-urile care erau gazduite pe acelasi server aveau de suferit si ele. Webfactor a decis sa incheie colaborarea din aceasta cauza.
5. Atat eu cat si Adina avem o relatie buna cu profesorii si secretariatul facultatii, asta nu inseamna ca nu vrem sa pastram independenta forumului. Cineva mai calificat ca noi a vorbit cu cine trebuie. Raspunsul nu a fost nu, ci o alternativa. Pe care o voi lua in calcul la momentul oportun. Care nu este acum.

Sper ca nu au fost prea de bumbac raspunsurile :w00t:

"Astazi, daca nu esti confuz, inseamna ca nu gandesti clar.."
U. Peter
 

Offline oktaaa

  • ******
  • 295
    • http://argumentics.blogspot.com/
  • An: Absolvent2010
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: --
Re: Schimbarea Hostingului
« Raspuns #18 : Iulie 18, 2009, 12:17:24 »
Vina mea. Trebuia sã pun problema aºa din start.  :bucuros:

Offline Silvia_

  • ****
  • 848
  • An: I-Master
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Publicitate
Re: Schimbarea Hostingului
« Raspuns #19 : Iulie 19, 2009, 00:45:53 »
care e suma medie pe care ar fi indicat s-o donam (care ar face o diferenta)?
daca raspunde cineva "cat vrei.."  :rant:

Offline Ionut2k

  • *******
  • 2.078
  • Codito, ergo sum - I (write)code, therefore I am.
    • Zeul
  • An: Absolvent2010
  • Grupa: 1
  • Sectiune/Master: Publicitate
Re: Schimbarea Hostingului
« Raspuns #20 : Iulie 19, 2009, 11:45:37 »
daca raspunde cineva "cat vrei.."  :rant:

cat de mult poti :))

lasand gluma nu cred ca e prea usor sa aproximezi o suma fixa atata timp cat nu se stie daca va dona 1 persoana sau 50. de aceea "cat vrei"-ul e bun. unii pot sa dea 1 euro, altii 10, altii 100 ( vise ). astfel, incet incet, se strange :P dar un raspuns mai bun cred ca are shumi.
:omg::omg::omg::omg::omg:

Offline ªumilicã

  • *******
  • 1.107
  • An: Absolvent2008
  • Grupa: -
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Schimbarea Hostingului
« Raspuns #21 : August 02, 2009, 03:42:55 »
care e suma medie pe care ar fi indicat s-o donam (care ar face o diferenta)?
daca raspunde cineva "cat vrei.."  :rant:


Intrebarea ta e justificata, tocmai de aceea exista o sectiune speciala pentru donatii si nu doar butonul din primul post al acestui thread.
Gasesti optiunile pentru donatii in profilul tau -> actiuni -> Doneaza catre forum. De asemenea acolo o sa vezi ca cei care doneaza au si alte beneficii pe langa faptul ca nu vor mai vedea reclamele dintre post-uri (care, apropo, le-am setat sa apara doar in ariile non-academice).

Scuze ca raspund asa tarziu, de abia acum am vazut intrebarea :eek:

"Astazi, daca nu esti confuz, inseamna ca nu gandesti clar.."
U. Peter
 

Offline Stefann

  • *****
  • 128
  • An: III-Zi
  • Grupa: 6
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Schimbarea Hostingului
« Raspuns #22 : Octombrie 19, 2009, 23:51:05 »
Ajustam, susþinem cum putem  :bucuros:

ÃŽn schimb, am o idee! Cum ar fi ca la urmãtoarea petrecere fcrp sã facem un mic fund raising pentru forum? Adãugam 3, 5 lei la beletul de intrare (dacã existã). Cred cã se pot strânge ceva bani frumoºi  :agree:

Urmãtoarea petrecere FCRP e zilele astea. Am vrut doar sã vã amintesc de ideea cu donațiile pentru forum. Mi se pare o idee bunã cea cu urna, în schimb sper sã nu se umple doar cu ambalaje de la pachetele de țigãri, chitanțe sau cine mai știe ce! :D

Offline BLaCkWid0

  • *******
  • 1.904
  • I lern lots at skool!
    • Adevaratul blog de relatii publice
  • An: Absolvent2009
  • Grupa: 2
  • Sectiune/Master: Comunicare si PR
Re: Schimbarea Hostingului
« Raspuns #23 : Aprilie 01, 2010, 19:25:42 »
Cum mai stati cu donatiile? Nu a mai fost actualizata lista de pe prima pagina, nu se mai primesc donatii sau pur si simplu nu s-a mai oferit nimeni?
Immerse your soul in love